English   Türkçe | 

MİSAFİR ASKERÎ PERSONEL SIK SORULAN SORULAR

Kara Harp Okulunda eğitim görmek istiyorum, ne yapmalıyım?
Uluslararası öğrenciler için bireysel başvurular kabul edilmemektedir. Uluslararası öğrenciler ülkelerinin Savunma Bakanlıklarıyla iletişime geçmelidirler. Kara Harp Okulunda eğitim ve öğretim görebilmeniz için ülkenizin Türkiye Cumhuriyeti ile imzaladığı ilgili bir anlaşma/sözleşme bulunmak zorundadır.
Kara Harp Okulu öğrencisinin günü nasıl geçer?
Kara Harp Okulunda gün saat 06:00’da başlar. Kahvaltıdan sonra, yedi akademik ve askeri ders saati vardır. Bir ders saati 50 dakikadır. Akademik derslerden sonra Harbiyeliler spor yapabilir, eğitsel kol faaliyetlerine ve spor branşlarında takım faaliyetlerine katılabilirler. Cumartesi ve Pazar günleri Harbiyeliler izinli olarak birlik dışına çıkabilirler.
Kara Harp Okulu mezunları Helikopter pilotu olabilir mi?
Kara Havacılık sınıfına ayrılmaya istekli olan ve gerekli sağlık koşullarını sağlayan Harbiyeliler, her yıl ihtiyaç duyulan sayıda Kara Havacılık sınıfına ayrılmaktadır. KHO’dan mezun olduktan sonra Kara Havacılık Okulundaki uçuş eğitimlerinde de başarılı olanlar Helikopter Pilotu olabilirler.
Kara Harp Okulu nerededir?
Kara Harp Okulu Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara’nın şehir merkezinde 2.86 km2 lik bir alanda bulunmaktadır.
Kara Harp Okulu Kampüsünde ne tür imkanlar mevcuttur?
Kara Harp Okulu içerisinde yatakhaneler, dershaneler, kolaylık tesisleri, askeri eğitim alanları, atış poligonları, çok sayıda halı saha, spor tesisleri, stadyum, kütüphane, kondüsyon salonları, sinema salonu, yüzme havuzu, tenis kortları, basketbol ve futbol sahaları gibi tesisler bulunmakta olup, bu tesisler Türkiye'nin geleceğinin temsili olan Harbiyelilerin istifadesine sunulmaktadır.
Türkçe bilmiyorum / Kara Harp Okulunda alacağım eğitim için yeterli Türkçe bilmiyorum. Kara Harp Okuluna yine de başvurabilir miyim?
Evet, başvurabilirsiniz. Türkçe bilmeyenler/yeterli düzeyde bilmeyenler için Kara Harp Okulu bir yıl süre ile Türkçe Hazırlık Sınıfı imkanı sunmaktadır. Türkçe Hazırlık Sınıfını tamamladıktan sonra Kara Harp Okulundaki dört yıllık eğitiminize devam edebilirsiniz.
Kara Harp Okulunda yemekler nasıldır?
Türk mutfağı binlerce çeşit yemeği ve tatlısıyla dünyanın en gelişmiş mutfaklarından birisidir. Kara Harp Okulu, Harbiyelilere günde üç öğün Türk mutfağının en iyi örneklerini sunmaktadır. Uluslararası öğrencilere sunulan yemekler Türk öğrencilerle aynıdır. Sunulan yemeklerde öğrencilerin dini inançlarına gerekli özen gösterilmektedir.
Üniforma giymek zorunda mıyım?
Evet, zorundasınız. Türk Harbiyeliler ile aynı üniformayı giyiyorsunuz. Uluslararası öğrenciler ülkelerinin bayraklarını kollarında taşımaktadırlar.
Hafta sonu ve resmi tatillerden yararlanabiliyor muyum?
Evet. Harbiyeliler hafta sonu ve resmi tatillerde izinlidirler. Ayrıca, uluslararası öğrenciler kendi ülkelerinin ulusal bayramlarını da Kara Harp Okulunda kutlamaktadırlar.

Sayfa Başına Dön